[Invisible]  [e-space]  [Nekultura]  [Nataceni.com]  [Postreh.com]  [Denikpolitika.cz] Retardér si právě čte: 10 lidí 
   
 Středa, 21. října 2020 svátek má Sabina, zítra Teodor

  Index
  kultura
  názory
  politika
  technika
  povídky
  rozhovory
  zdraví/sex
  historie
  reklamář


  Spřátelené weby:

Nekultura.cz

Medhiho fotoblog

  kultura > topstory:
Vladimír Stibořík - kultura - 14.12.2007 - hits:14176
David Spilka – Stříbrný sen (recenze)
Stříbrný finalista třetí řady SuperStar David Spilka vydal letos na podzim své debutové CD, které vyšlo s půlročním zpožděním, protože David se neshodl se SonyBMG na jeho hudební podobě, a tak od ní odešel a vydal si CD sám na své vlastní náklady. A jak jsem očekával, historie se opakuje, protože podobně jako Petr Bende překonal Vlastu Horvátha, tak David svým debutem „Stříbrný sen“ po hudební stránce předčil svého někdejšího přemožitele Zbyňka Drdu.
82 komentáře | hodnoceno: 2.85


Vladimír Stibořík - kultura - 29.11.2007 - hits:12379
Raindown – Tom (recenze)
Kapela Raindown vznikla v roce 2003, první eponymní CD vydala o rok později, teprve letos však přišla se svým plnohodnotným debutovým albem. Duchovním otcem této kapely je všestranný muzikant Tomáš Nováček, který se zároveň prezentuje i jako zpěvák. Raindown jsou reprezentanty moderního energického rocku, u kterého se však člověk neubrání dojmu, že čerpá inspiraci z tvorby dvou kapel – Red Hot Chili Peppers a Support Lesbiens. Celkové invenci to však není vůbec na škodu, ba naopak.
19 komentářů | hodnoceno: 2.85
----------------------------------------------------------------------
Vladimír Stibořík - kultura - 08.11.2007 - hits:13354
Petr Haničinec – nekrolog
Dalším, který doplnil řadu českých herců, kteří nás letos opustili, je pardubický rodák Petr Haničinec. Podobně jako Josef Vinklář podlehl rakovině, dokonce ve stejném věku 77 let. Pojďme si nyní připomenout životní i uměleckou dráhu tohoto charismatického herce.
21 komentářů | hodnoceno: 2.83
----------------------------------------------------------------------
Vladimír Stibořík - kultura - 19.09.2007 - hits:13849
Josef Vinklář – nekrolog
Letošní rok je pro český film i divadlo více než smutný. Po Svatopluku Benešovi a Jiřím Zahajském zemřel i jeden z nejlepších českých herců Josef Vinklář, který ve svých 77 letech podlehl rakovině. Pojďme si nyní připomenout, čím se tento herecký velikán zapsal do srdcí miliónů diváků.
21 komentářů | hodnoceno: 2.88
----------------------------------------------------------------------
Vladimír Stibořík - kultura - 14.09.2007 - hits:12067
Anketa: Král komiků (kategorie dvojice)
Po mužské a ženské kategorii, ve kterých zvítězili Vlasta Burian a Nataša Gollová, je na řadě kategorie komediálních dvojic. Tentokrát se mi podařilo vybrat vskutku pestrou paletu osobností, které se od sebe kromě generačních rozdílů liší především stylem humoru. Z vybraných deseti dvojic máte možnost zvolit si tu, kterou považujete za nejlepší.
21 komentářů | hodnoceno: 2.84
----------------------------------------------------------------------
Vladimír Stibořík - kultura - 06.09.2007 - hits:13549
Luciano Pavarotti – nekrolog
Dnes 6. září 2007 v pět hodin ráno zemřel v severoitalské Modeně slavný italský operní tenor Luciano Pavarotti. Ve svých 71 letech podlehl rakovině slinivky, pro níž byl operován loni v New Yorku.
17 komentářů | hodnoceno: 2.91
----------------------------------------------------------------------
Vladimír Stibořík - kultura - 22.08.2007 - hits:14072
Teď královnou je Nataša Gollová
Stejně jako mužská kategorie ankety Král komiků, ve které v červenci drtivě zvítězil Vlasta Burian, našla i ta ženská svou jednoznačnou favoritku. Stala se jí prvorepubliková legenda Nataša Gollová, která vyhrála se značným náskokem. Za ní však nastala přímo megaplichta, protože o druhé až čtvrté místo se dělí všechny tři „světačky“ Jiřina Jirásková, Jiřina Bohdalová a Iva Janžurová.
21 komentářů | hodnoceno: 2.92
----------------------------------------------------------------------
Vladimír Stibořík - kultura - 08.08.2007 - hits:14373
Petr Bende – portrét
Dnes 8.8.2007 slaví své třicáté narozeniny zpěvák, muzikant a multiinstrumentalista Petr Bende, který se v roce 2005 účastnil soutěže Česko hledá SuperStar a po Anetě Langerové je druhým nejúspěšnějším účastníkem této soutěže. Pojďme si připomenout jeho dosavadní uměleckou dráhu.
31 komentářů | hodnoceno: 2.89
----------------------------------------------------------------------
Vladimír Stibořík - kultura - 23.07.2007 - hits:11193
Anketa: Král komiků (kategorie ženy)
Po mužích komicích musí logicky přijít na řadu ženy komičky. Zatímco v mužské kategorii dopředu nikdo nepochyboval o vítězství Vlasty Buriana, ženská kategorie postrádá jasnou favoritku. Vybral jsem pro vás deset nejvýraznějších dam české komedie a vy máte opět možnost zvolit jednu z nich za královnu komiček.
30 komentářů | hodnoceno: 2.93
----------------------------------------------------------------------
Vladimír Stibořík - kultura - 20.07.2007 - hits:13303
Jiří Zahajský – nekrolog
19.7.2007 ve věku 68 let zemřel herec Jiří Zahajský, který byl jedním z nejvýraznějších zástupců Činoherního klubu. Příčinou jeho smrti byla rakovina, se kterou se potýkal již několik let. Pojďme si nyní připomenout jeho celoživotní hereckou dráhu.
10 komentářů | hodnoceno: 2.93
----------------------------------------------------------------------
Vladimír Stibořík - kultura - 20.07.2007 - hits:12777
Králem komiků je Vlasta Burian
Během června a července jste hlasovali v první anketě s názvem Král komiků, konkrétně v mužské kategorii. Výsledek není vůbec překvapivý, protože tato anketa měla od začátku jasného favorita, kterým není nikdo jiný než designovaný Král komiků Vlasta Burian. Na druhém místě skončil Miloš Kopecký a třetí místo je překvapením v podobě umístění Huga Haase.
23 komentářů | hodnoceno: 2.92
----------------------------------------------------------------------

Listování seznamem:
Stránka 1/16, další
 Nahoru | Hlavní strana

  Anketa:
Máme Retardér obnovit?
Ano, byl by to humor.
 35%
Ne, jeho doba pominula.
 33%
Tato exhumace dostačuje.
 32%
Hlasovalo: 294291 lidí.

  Sloupek:
Eurosong skončil
Jaroslav Konas
a vyhráli Kabáti. To se vzhledem k jejich popularitě dalo čekat. Co se však čekat nedalo, bylo provedení celého pořadu, který i když dostal prostor v sobotním prime time, soutěžních hlasů do něj přišlo zoufale málo.
Jinak dobře připravenou režii trochu narušoval podprůměrný výkon moderátorů. Nenápadité rozvržení pořadu (medailonek kapely, vlastní obhajoba, vystoupení, obhajoba patrona a krátký rekapitulační rozhovor, to vše pořád dokola) paradoxně přidalo na přehlednosti pořadu, což je pro české diváky neznámou soutěž důležité. Vyloženě špatný však byl výběr soutěžících.

Nejhorší výkon podal Sámer Issa a L.B.P. Issu zklamal zvuk, který jeho píseň zmenšil, minimalizoval, udělal z ní nenápadný výkřik uprostřed velké haly, L.B.P. naopak zradila sama sebe, když po celou dobu zpívala přiškrceným hlasem.
Vlasta Horvát a Petr Bende zahráli nijak nápaditý tancovačkový rock, nic naplat že zpívali na výbornou. Helena Zeťová má rozhodně kvalitní hlas a dobrou angličtinu, přišla ale s ne zrovna originální písní, zaměnitelnou, podobných slyšíme v rádiu dost. Stejně tak Petr Kolář, na kterém bylo nejzajímavější, že ve stejnou chvíli zpíval stejnou píseň divákům na Nově.
Lili Marlene...Kdo tam tenhle projekt pozval? Pro někoho možná alternativa, já jsem toho názoru, že nejde o nic jiného než oprášenou a zrekonstruovanou českou novou vlnu z 80. let. Gypsy.cz nabídl asi nejzajímavější píseň, kdyby vyhrál, bylo by to však velké překvapení, protože české konzervativní posluchače si teprve získává. Klukům přeji, ať si (vlastními slovy) tu cestu do Evropy stejně vyšlapou.
Kabáti předvedli poctivý bigbít, z hospodských křiklounů se stali profesionální muzikanti, kteří se ale drží svého kopyta a s ničím novým nepřichází. Na celkové vítězství mají malou šanci, kabáti jsou sice v čechách mainstreamová extraliga, ve světovém měřítku je to šedivá kapela s provinční muzikou.

Nic moc. Příště byto chtělo lepší výběr interpertů. Nehledě na obhajobu, která byla celkově zbytečná. Z celého večera jsem si zapamatoval především Petra Bendeho, který na otázku, jestli má trému, prohlásil, že "nervíčky jsou". Ale fuj, Petříčku Bendíčku, mluvíš jako správná Čecha...
Jaroslav Konas
11.03.2007

  Nejčtenější články:
David Spilka – Stříbrný sen (recenze) (14176)
Raindown – Tom (recenze) (12379)
Petr Haničinec – nekrolog (13354)
Barevný svět Martina Ševčíka (12653)
Josef Vinklář – nekrolog (13849)
Anketa: Král komiků (kategorie dvojice) (12067)
Luciano Pavarotti – nekrolog (13549)
Teď královnou je Nataša Gollová (14072)
Petr Bende – portrét (14373)
Anketa: Král komiků (kategorie ženy) (11193)
Jiří Zahajský – nekrolog (13303)
Králem komiků je Vlasta Burian (12777)
Kelly Clarkson – My December (recenze) (13012)
L.B.P. – Story Of Life (recenze) (9439)
Bon Jovi – Lost Highway (recenze) (10154)
vydavatel: Jan Soukup
šéfredaktor: Jaroslav Konáš
kontakt: redakce(at)retarder.cz
(c) Invisible systems 1999-2020 a uvedení autoři.
Publikování nebo šíření obsahu Retardéru je bez našeho písemného souhlasu zakázáno.
ISSN 1213-5941
program&design: www.invisible.cz