[Invisible]  [e-space]  [Nekultura]  [Nataceni.com]  [Postreh.com]  [Denikpolitika.cz] Retardér si právě čte: 9 lidí 
   
 Středa, 21. října 2020 svátek má Sabina, zítra Teodor


  Index
  kultura
  názory
  politika
  technika
  povídky
  rozhovory
  zdraví/sex
  historie
  reklamář


  Spřátelené weby:

Nekultura.cz

Medhiho fotoblog


Anketa: Král komiků (kategorie dvojice)
Vydáno dne [14.09.2007] / rubrika [kultura]


Po mužské a ženské kategorii, ve kterých zvítězili Vlasta Burian a Nataša Gollová, je na řadě kategorie komediálních dvojic. Tentokrát se mi podařilo vybrat vskutku pestrou paletu osobností, které se od sebe kromě generačních rozdílů liší především stylem humoru. Z vybraných deseti dvojic máte možnost zvolit si tu, kterou považujete za nejlepší.

1. Jiří Voskovec & Jan Werich
Stejně jako je Vlasta Burian označován za krále komiků, jsou v této kategorii designovanými favority dva velikáni, kteří společně s Burianem, Hugo Haasem a Oldřichem Novým byli hlavními pilíři prvorepublikové komedie. Na počátku jejich letité spolupráce byla legendární Vest Pocket Revue uváděná v Osvobozeném divadle, která se setkala s mimořádným diváckým ohlasem. Následovaly desítky představení na prknech Osvobozeného divadla, která z této dvojice udělala doslova dobový kult. Za všechny stačí zmínit například Baladu z hadrů či Těžkou Barboru. Fenomén V+W se přenesl i na filmové plátno. Komedie Pudr a benzín (1931), Peníze nebo život (1932), Hej rup! (1934) a Svět patří nám (1937) se stejně jako jejich hry na jevišti vyjadřovaly k aktuálním společenským problémům. Po mnichovském diktátu v roce 1938 bylo divadlo úředně zavřeno. V+W o rok později emigrovali do USA. Zatímco se po válce Werich vrátil, Voskovec zůstal za velkou louží a proslavil se zde jako herec a režisér.

2. Jan Werich & Miroslav Horníček
Po návratu do vlasti si Werich hledal nového partnera na místo Voskovce a našel jej právě v Miroslavu Horníčkovi díky doporučení Františka Filipovského a Karla Högera. Jejich spolupráce začala v roce 1955, kdy Horníček přestoupil z Národního divadla do Divadla satiry (později Divadlo ABC) a zazářil zde po Werichově boku v nových adaptacích původních her Osvobozeného divadla. V rámci těchto her Werich a Horníček aplikovali rovněž předscény, které aktualizovali na tehdejší dobu. Na filmovém plátně se sešli pouze v pohádce Byl jednou jeden král (1954).

3. Jiří Suchý & Jiří Šlitr
Po V+W přišla v 60. letech jiná dvojice, která se velkou měrou zasloužila o rozvoj revuálního humoru. Básník, herec a režisér Jiří Suchý a skladatel Jiří Šlitr založili v letech 1959-60 divadlo Semafor, které se stalo hlavním pilířem české pop-kultury 60. let. První inscenací na prknech tohoto kultovního divadla byl Člověk z půdy, v němž mj. zazněla i píseň „Pramínek vlasů“. Z dalších významných her stojí za zmínku Zuzana je zase sama doma, Šest žen Jindřicha VIII. či Jonáš a tingl-tangl. Z autorské spolupráce S+Š vzniklo 21 inscenací a celkem 287 písní, mezi něž patří i takové šlágry jako „Včera neděle byla“ nebo „Ach, ta láska nebeská“. Semafor se stal rovněž líhní hvězd pop-music jako například Karel Gott, Waldemar Matuška, Eva Pilarová a spousta dalších. S+Š se objevili také ve filmech Bylo nás deset (1963), Kdyby tisíc klarinetů (1965, písně „Babeta“, „Dotýkat se hvězd“, „Tereza“), Zločin v šantánu (1968). Šlitr zemřel v roce 1969. Po boku Suchého se později začala objevovat Jitka Molavcová.

4. Miloslav Šimek & Jiří Grossmann
S+Š nebyli jedinou dvojicí, kterou proslavilo divadlo Semafor. V roce 1967 se divadlo rozšířilo o velmi osobitou variantu text-appealového divadla, kterou představovala populární autorsko-herecká dvojice Miloslav Šimek a Jiří Grossmann. Jejich vtipné povídky, které prezentovali v rámci Návštěvních dnů či Besídek zvláštní školy, zaujaly několik generací. Grossmann byl rovněž autorem celé řady textů, které se zpívají dodnes („Závidím“, „Drahý můj“, „Čekej tiše“) a mohli jsme jej vidět i ve filmu (Zločin v šantánu). Grossmann umírá v roce 1971 na leukémii. Po jeho smrti vystřídal Šimek několik partnerů (Luděk Sobota, Petr Nárožný, Jiří Krampol a Zuzana Bubílková). Po odchodu ze Semaforu Šimek založil divadlo Jiřího Grossmana. Velmi populární se po revoluci staly Šimkovy politicko-satirické pořady se Zuzanou Bubílkovou S politiky netančím či Politické harašení. V roce 2004 podlehl Šimek stejné nemoci jako Grossmann.

5. Ladislav Smoljak & Zdeněk Svěrák
Pokud se řekne typicky český humor, každému se vybaví právě dvojice Smoljak-Svěrák, o čemž svědčí i reálné umístění imaginárního velikána Járy Cimrmana v anketě Největší Čech. Jejich humor se vyznačoval velmi vtipnými slovními obraty a úderností. V roce 1966 založili společně Divadlo Járy Cimrmana, kde uvedli celou řadu dnes již klasických inscenací, mezi něž například patří Dobytí severního pólu, Vyšetřování ztráty třídní knihy, Posel z Liptákova či Vražda v salonním coupé. Neméně proslulá je rovněž jejich filmová tvorba. Nejprve byli autory scénářů ke komediím režisérů Oldřicha Lipského (Jáchyme, hoď ho do stroje!, Marečku, podejte mi pero!), Jiřího Menzela (Na samotě u lesa) či Zdeňka Podskalského (Trhák) a později se už režisérské taktovky chopil sám Smoljak (Kulový blesk, Vrchní, prchni!, Rozpuštěný a vypuštěný či Jára Cimrman ležící spící). Svěrák sólově spolupracoval s Jiřím Menzelem (Vesničko má středisková) či svým synem Janem Svěrákem (Obecná škola, Kolja, Tmavomodrý svět, Vratné láhve).

6. Milan Lasica & Július Satinský
Mezi české dvojice se vklínila i jedna slovenská. Svérázné duo Lasica-Satinský ve svých vystoupeních nikdy neklesla pod hranici dobrého vkusu a jejich humor byl vždy chytrý a kultivovaný. Ač byli vizuálně odlišní celá řada lidí si je vždy pletla Poprvé se sešli 1957 na recitační soutěži Hviezdoslavův Kubín. Dva roky na to debutovali na půdě Vojenského uměleckého souboru programem Poprava se nekoná a dále pokračovali na prknech Divadla na korze a Večerního Brna. Ač byli označováni za intelektuální komiky, jejich humor byl srozumitelný, takže si našli příznivce i v nejširších lidových vrstvách, i přesto, že byli pro své společenskokritické postoje zakazováni. Z jejich filmové spolupráce stojí za zmínku především komedie Hodinářova svatební cesta korálovým mořem (1979), Srdečný pozdrav ze zeměkoule (1982) či Vážení přátelé, ano (1989). Satinský zemřel v roce 2002.

7. Oldřich Kaiser & Jiří Lábus
K prvnímu setkání těchto dvou komiků došlo víceméně náhodou. Zprostředkovala jej jejich kolegyně Naďa Konvalinková (později Kaiserova manželka), když je pozvala na Polívkova Trosečníka, kde pak zašli na skleničku a vymysleli první recesi. Od té doby trvale svým humorem, který mísil prvky verbální i non-verbální, obohacovali zábavu televizní (Možná přijde i kouzelník, Ruská ruleta, Zeměkoule) a rozhlasovou (komedie Ženich či populární Tlučhořovic rodinka). Na filmové plátno společně zamířili v crazy komedii Velká filmová loupež (1986), setkali se rovněž v pohádkovém Rumburakovi (1984) či košilaté komedii Zdeňka Trošky Slunce, seno, erotika (1991). Dramatičtější herectví si oba vyzkoušeli ve snímku Vladimíra Michálka Amerika (1994).

8.Milan Šteindler & David Vávra
Nesmíme zapomínat ani na humor avantgardního rázu. V něm hrála jasný prim divadla Pražské pětky a především pak divadlo Sklep. To zplodilo celou řadu původně nezávislých osobností, které později pohltil showbyznys. Jeho zakladateli byla dvojice Šteindler-Vávra, která mj. proslula svými lekcemi němčiny Alles Gute! v humoristickém pořadu Česká soda. Dále se pravidelně setkávali na filmovém plátně například ve snímku Věry Chytilové Kopytem sem, kopytem tam (1988) či ve sklepáckých filmech Tomáše Vorla Pražská pětka (1989), Cesta z města (2000) nebo Skřítek (2005). Šteindler jinak proslul i jako filmový režisér (Vrať se do hrobu, Díky za každé nové ráno, Perníková věž).

9. Michal Suchánek & Richard Genzer
Zatímco Česká soda poskytovala vesměs alternativní černý humor, TV Nova přišla v roce 2000 s komerčnější verzí téhož nazvanou Tele Tele, která poprvé představila dvojici Suchánek-Genzer, kteří společně s Josefem Cardou a Veronikou Žilkovou několik let dělili diváckou veřejnost na dva nesmiřitelné tábory. Jedni je milovali, druzí nenáviděli. Jejich humor sice není intelektuálně úplně na výši, ovšem jako relaxace funguje dokonale. Zatímco Suchánek působil jako herec už od dětských let (Sněženky a machři, Jen si tak trochu písknout), Genzer se poprvé představil širšímu publiku až ve Svobodově muzikálu Dracula.

10. Vojta Kotek & Jiří Mádl
Nejmladší dvojicí této ankety jsou dvě teenagerské hvězdy, jimž největší popularitu přinesla teen-komedie Karla Janáka Snowboarďáci (2004). Možná se divíte, proč tyto dva hochy řadím mezi komiky, ale jejich humor, který je postaven na principu gegů a teenagerského slangu, si získal diváky (nejen) v pubertálním věku díky Snowboarďákům a dvěma volně navazujících filmům Rafťáci a Ro©k podvraťáků (obojí 2006). Sólově se Kotek zapsal do srdcí diváků coby Ondřej Jánský ze seriálu Pojišťovna štěstí a Mádl natočil filmy Jak se krotí krokodýli (2006), Gympl a Bathory (obojí 2007).

Hlasovat můžete pro své tři oblíbené dvojice prostřednictvím komentářů k článku následujícím způsobem: 1. do komentáře napište první až třetí místo, 2. k pořadovému číslu vždy přidejte startovní číslo vašeho favorita, 3. každé první místo je za tři body, druhé za dva a třetí za jeden. Uzávěrka je 20. října 2007.


Hodnocení článku
[1]  [2]  [3]  [4]  [5] -
Známka: 2.84
Počet hlasů: 2883


Komentáře k článku:

thomaslist thomaslist

3.10.2020 10:33

english Electronic cigarette

15.08.2018 09:45

english game

15.08.2018 09:43

chenlina chenlina

20.07.2018 03:18

english game

19.07.2018 09:54

english game

19.07.2018 09:51

english fifa18

19.07.2018 09:50

nike clearance nike clearance

4.07.2018 03:23

A abc123456

2.07.2018 04:39

english Hairpiece

8.06.2018 11:20

RE:SSS Electronic cigarette

8.05.2018 11:13

RE:hlasování chenlixiang

6.04.2018 02:04

xiaozheng6666 xiaozheng6666

10.01.2018 03:53

20171227caihuali 20171227caihuali

27.12.2017 09:23

d ylq

27.09.2017 08:29

SSS IIII

7.08.2017 15:03

hlasování PX

18.09.2007 14:51

hlasování Pankrác

17.09.2007 16:31

anketa Alena

17.09.2007 10:00

hlasování Z.

17.09.2007 09:21

hlasování Blanka

15.09.2007 21:41

Nahoru | Přidat komentář | Zobrazit komentáře | hlavní strana 

  Autor článku:
Vladimír Stibořík
Vladimír Stibořík Kulturní redaktor :o)

  Anketa:
Máme Retardér obnovit?
Ano, byl by to humor.
 35%
Ne, jeho doba pominula.
 33%
Tato exhumace dostačuje.
 32%
Hlasovalo: 294284 lidí.

  Nejčtenější články:
David Spilka – Stříbrný sen (recenze) (14175)
Raindown – Tom (recenze) (12379)
Petr Haničinec – nekrolog (13352)
Barevný svět Martina Ševčíka (12652)
Josef Vinklář – nekrolog (13848)
Anketa: Král komiků (kategorie dvojice) (12067)
Luciano Pavarotti – nekrolog (13549)
Teď královnou je Nataša Gollová (14071)
Petr Bende – portrét (14372)
Anketa: Král komiků (kategorie ženy) (11193)
Jiří Zahajský – nekrolog (13303)
Králem komiků je Vlasta Burian (12777)
Kelly Clarkson – My December (recenze) (13011)
L.B.P. – Story Of Life (recenze) (9439)
Bon Jovi – Lost Highway (recenze) (10154)
vydavatel: Jan Soukup
šéfredaktor: Jaroslav Konáš
kontakt: redakce(at)retarder.cz
(c) Invisible systems 1999-2020 a uvedení autoři.
Publikování nebo šíření obsahu Retardéru je bez našeho písemného souhlasu zakázáno.
ISSN 1213-5941
program&design: www.invisible.cz